Skip to content ↓

The Governing body of the Academy of Woodlands consists of 11 members and 4 associate members:

  • CEO / Headteacher
  • 1 Appointed Governor
  • 4 Community Governors, appointed by the Governing Body
  • 4 Parent Governors, elected by parents of registered pupils at the Academy
  • 1 Teaching Staff Governor, elected by members of staff at the Academy
  • 1 Non-Teaching Staff Governor, elected by members of staff at the Academy

Meetings Structure

The full governing body meets six times per academic year, with extra-ordinary meetings convened if necessary.

The governing body structure includes two committees: Finance and Building Committee which has responsibility for Finance and Site Management and the Curriculum and Pupil Welfare Committee which has responsibility for Curriculum and Pupil Welfare.  

Each committee meets three times per academic year, with extra-ordinary meetings convened if necessary.  

The Governing Body has an ‘open’ committee structure. This means that all committee agendas and minutes are circulated to all governors and all governors are welcome to attend the committee meetings even if they are not a member of that committee. All governors minutes are available upon request from the school office.

Governors are only expected to attend meetings of their own committee, therefore if the number of attendances at committee is shown as higher than expected, it indicates they have also attended meetings of the committee they are not a member of.

Please click below for details on the Academy of Woodlands Governors:

Emma Poad - Headteacher

Role: Headteacher of the Academy of Woodlands

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings, Standards Committee

Date of Appointment: 21/02/2022

Attendance For 2020-2021 Meetings: Not applicable

Liza Thompson - Chair of Governors

Role: Chair of the governing body

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings

Date of Appointment: 19/09/2014

Reappointed: 25/09/2018

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 5/5

Finance & Buildings: 3/4

Craig Mackay - Vice Chair of Governors

Role: Community Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings

Date of Appointment: 15/11/2016

Reappointed: 18/05/2021

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 4/5

Finance & Buildings: 3/5

Abi Beer

Role: Teaching Staff Governor, Vice Chair of the Standards Committee

Committee Membership: Full Governing Body, Standards Committee

Date of Appointment: 24/09/2019

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 5/5

Standards Committee: 2/2

Ann Woolfe

Role: Education Governor

Committee Membership: Full Governing Body

Date of Appointment: 20/01/2022

Anne Costidell

Role: Community Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings, Standards Committee

Date of Appointment: 22/09/2020

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 5/5

Finance & Buildings: 4/4

Standards Committee: 2/2

Bill Cooper

Role: Parent Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings

Date of Appointment: 19/01/2021

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 3/3

Finance & Buildings: 4/4

James Young

Role: Parent Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings

Date of Appointment: 30/06/2015

Reappointed: 22/09/2020

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 5/5

Finance & Buildings: 5/5

Lee Costidell

Role: Community Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings, Standards Committee

Date of Appointment: 22/09/2021

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 5/5

Finance & Buildings: 4/4

Standards Committee: 2/2

Luke Geary

Role: Community Governor

Committee Membership: Full Governing Body

Date of Appointment: 01/09/2021

Attendance For 2020-2021 Meetings: Not applicable

Paul Days

Role: Associate Member

Committee Membership: Standards Committee 

Date of Appointment: 26/11/2019

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 1/2

Paula Wadsworth

Role: Parent Governor

Committee Membership: Full Governing Body

Date of Appointment: 01/09/2021

Attendance For 2020-2021 Meetings: Not applicable

Register of Pecuniary Interests

Business or Pecuniary Interests
Name Of Governor Business Or Pecuniary Interest Nothing To Declare Date Of Declaration
  Name Of Business/ Institution Nature Of Organisation Governor's Interest Date Interest Began Cessation Of Interest    
Craig Mackay Naked Wines Charitable
Trust
Raise money for
Carmen's Kids School in South Africa
Trustee Mar-21     20/04/2022
Paula Wadsworth          

20/04/2022
Dr Liza Thompson The Women's Liberation
Collective
Charity Chair of the Charity Jun-20     03/05/2022
Medway Domestic Abuse
Forum (MDAF)
CIC Chair/Director Sep-17
Luke Geary The Robert Napier School Medway Secondary S Teacher/Employee Sep-19     20/04/2022
Emma Poad Tunbury Primary School School Governor Jun-19     03/05/2022
Rivermead Inclusive
Trust
Academy Trust Employee Sep-18    
Bill Cooper             20/04/2022
           
Anne Costidell             20/04/2022
Lee Costidell             20/04/2022
Abi Beer             20/04/2022
James Young           20/04/2022
Ann Woolfe           20/04/2022
 
Relationships and Optional Declarations
Name Of Governor Relationships Optional Declarations Nothing To Declare Date Of Declaration
  Name Of Staff Member/Governor Relationship Name Of Person With Interest Relationship To Person Interest To Be Declared Date Interest Cessation Of Interest    
Craig Mackay                 20/04/2022
Paula Wadsworth               20/04/2022
Dr Liza Thompson                 03/05/2022
Luke Geary                 20/04/2022
Emma Poad                 03/05/2022
               
Bill Cooper Claire Cooper (Staff) Spouse             20/04/2022
Ollie Cooper
(Pupil)
Son            
Anne Costidell Lee Costidell
(Governor)
Husband             20/04/2022
Rebecca Mitchell (Staff) Daughter
Amy Costidell
(Staff)
Daughter-in-law
Lee Costidell Anne Costidell
(Governor)
Husband             20/04/2022
Rebecca Mitchell (Staff) Daughter
Amy Costidell
(Staff)
Daughter-in-law
Abi Beer Evie Gray (Pupil) Daughter             20/04/2022
James Young               20/04/2022
Ann Woolfe               21/04/2022
 
Governors Served within the last 12 Months 

Karen Browne

Role: Non-Teaching Staff Governor

Committee Membership: Full Governing Body, Standards Committee

Date of Appointment: 23/03/2021

Date of Resignation: 12/10/2021

Register of Interests: Daughter employed by the School

Attendance For 2020-2021 Meetings: 3/3

Anna Keast

Role: Parent Governor

Committee Membership: Full Governing Body

Date of Appointment: 12/07/2021

Date of Resignation: 24/11/2021

Register of Interests: None

Attendance For 2020-2021 Meetings: Not applicable

Anne Viney - CEO, Headteacher

Role: CEO and Headteacher of the Academy of Woodlands

Committee Membership: Full Governing Body, Finance & Buildings, Standards Committee

Date of Appointment: 19/01/2021

Date of Resignation: 11/02/2022

Register of Interests: None

Attendance For 2020-2021 Meetings:

Full Governing Body: 4/4

Finance & Buildings: 4/4

Standards Committee: 2/2